Petit SM – Drev 2016 – 2005

2016

1a Around Very Lovely 53 ep + 160 = 213 poäng
äg. Mikael Mårtensson Domare: Niklas Wodstrup

2a Ustorpabyns Fanny 54 ep + 151 = 205 poäng
äg. Boo Andersson Domare: Bo Ehlin

3a Gold-Queens Äkta Forza 49 ep + 120 = 169 poäng
äg. Torben Karlsson Domare: Evert Ekelund

4a Kärråsens Donna 46 ep + 118 = 164 poäng
äg. Robert Helgesson Domare: Markku Viitanen

5a Around Ultra Powerful 53 ep + 102 = 155 poäng
äg. Bo Olofsson Domare: Jack Junel

6a Rainstone Habile 55 ep + 86 = 141 poäng
äg. Lars Friberg Domare: Staffan Corneliusson

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Gold-Queens Äkta Forza


2015

1:a Kärråsens Hoffman 211 poäng
äg. Nils Öhlund Domare: Jack Junel

2:a Kärråsens Hudson 210 poäng
äg. Ronny Gustavsson Domare: Markku Viitanen

3:a Bäckströms Ester 210 poäng
äg. Bo Johansson Domare: Kjell-Åke Frykholm

4:a Kärråsens Cato 185 poäng
äg. Lars-Inge Ahlström Domare: Staffan Corneliusson

5:a Good Choise Zooey Deschanel 163 poäng
äg. Ola Forsén Domare: Bo Olofsson

6:a Vallebos Bosse 104 poäng
äg. Peter Hallgren Domare: Bo Ehlin

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Kärråsens Hoffman


2014

1:a Around I’m What I’m 212 poäng
äg. Johan Källén

2:a Ustorpabyns Cleopatra 208 poäng
äg. Jan Carlsson

3:a Rainstone Habile 201 poäng
äg. Lars Friberg

4:a Ustorpabyns Alvar 190 poäng
äg. Jonas Alvarsson

5:a Mörka Skogs Barbro Ängman 171 poäng
äg. Stefan Kemle

6:a Ustorpabyns Bira 60 poäng
äg. Lars-Erik Karlsson

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Rainstone Habile


2013

1:a Mörka Skogs Gunborg Åkesson 235 poäng
äg. Cecilia von Braun

2:a Kulleröds Rita 203 poäng
äg. Jakob Ingvar Nilsson

3:a Väntans Läckra Lyra 171 poäng
äg. Thomas Källström

4:a Around Jar of Jam 173  poäng
äg. Markku Viitanen

5:a Hjortängens Molly 131 poäng
äg. Evert Ekelund

6:a Silkesdalens Frans-Bison 102 poäng
äg. Jan Olsson

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Kulleröds Rita


2012

petit_sm_2012drev

1:a Silkesdalens Ricco-Bison 241 poäng
äg. Torben Karlsson

2:a Mörka Skogs Sture Qvist 219 poäng
äg. Robert Pettersson

3:a Around Jar of Jam  173 poäng
äg. Markku Viitanen

4:a Gold-Queens Tilly Trotter 158 poäng
äg. Åsa Jonsson

5:a Rainstone Charivan 154 poäng
äg. Dan Andersson

6:a Hjortängens Molly 131 poäng
äg. Evert Ekelund

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Around Jar of Jam


2011

petitsmdrev2011

1:a Around Jar of Jam 226 poäng
äg. Markku Viitanen – domare Jack Junel

2:a Marskärs Petit Conrad 213 poäng
äg. Pär Lind –  domare Bo Olofsson

3:a Kärråsens Kezo 209 poäng
äg. Anders Björklund –   domare  Kjell-Åke Frykholm

4:a Kärråsens Undi 175 poäng
äg. Ola Simonsson –   domare Håkan Karlsson

5:a Hjortängens Linus 103 poäng
äg. Torben Kjellsson –   domare Bo Ehlin

6:a Gold-Queens Tilly Trotter 77 poäng
äg. Åsa Johnsson –   domare Tom Rundgren

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Marskärs Petit Conrad


2010

1:a Kärråsens Kezo  (182 drevminuter + 58 EP) 240 poäng
äg. Anders Björklund – Domare Tom Rundgren

2:a Silkesdalens Ricco-Bison  (175 drevminuter + 62 EP) 237 poäng
äg. Torben Karlsson –  Domare Kjell-Åke Frykholm

3:a Dianagårdens Doris  (179 drevminuter + 56 EP) 235 poäng
äg. Susanne & Roy Nilsson –  Domare Jack Junel

4:a Dianagårdens Valle  (101 drevminuter + 56 EP) 157 poäng
äg. Henrik Johnsson –  Domare Mikael Löfberg

5:a Vilauddens Ruska  (96 drevminuter + 56 EP) 152 poäng
äg. Marie Mård/ Tapio Aspfors –  Domare Bo Olofsson

6:a Vilauddens Cindra  (65 drevminuter + 55 EP) 120 poäng
äg. Åke Lindqvist –  Domare Bertil Grandalen

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Silkesdalens Ricco-Bison


2009

petitsmdrev2009

1:a Kärråsens Kezo  (194 drevminuter + 57 EP) 250 poäng
äg. Anders Björklund –  Domare Mikael Löfberg

2:a Hjortängens Molly  (180 drevminuter + 62 EP) 242 poäng
äg. Evert Ekelund –  Domare Kjell-Åke Frykholm

3:a Vilauddens Hulda  (166 drevminuter + 60 EP) 226 poäng
äg. Susanne Bühlmann –  Domare Tom Rundgren

4:a Smålandsskogens Honey  (125 drevminuter + 57 EP) 182 poäng
äg. Marie Berglind –  Domare Jack Junel

5:a Spakebols Dålly  (120 drevminuter + 56 EP) 176 poäng
äg. Tommy Bucholz –  Domare Håkan Karlsson

6:a Meldemos Sigurd  (89 drevminuter + 49 EP) 138 poäng
äg. Michael Magnusson –  Domare Bo Olofsson

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Hjortängens Molly


2008

1:a Spakebols Dålly  (57 + 57 + 56 min, 57 EP) 228 poäng
äg. Tommy Bucholtz –  Domare Carina Veen Huis

2:a Meldemos Sigurd  (60 + 25 + 60 + 30 min, 52 EP) 227 poäng
äg. Michael Magnusson –  Domare Tom Rundgren

3:a Krut´s De Lux Dexter   (39 + 60 + 45 min, 57 EP) 201 poäng
äg. Bo Olofsson –  Domare  Kjell-Åke Frykholm

4:a Gold-Queens I´m Unique and Mighty  (60 + 30 + 20 min, 49 EP) 159 poäng
äg. Annica Sjöstedt –  Domare Per-Arne Johansson

5:a Mörka Skogs Siri Magnusson  (22 + 15 + 60 min, 49 EP) 146 poäng
äg. Anita Ström-Svensson –  Domare Kjell-Åke Frykholm

6:a Hjortängens Molly  (35 min + 46 EP) 81 poäng
äg. Evert Ekelund –  Domare Jan-Erik Berglind

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Krut’s De Lux Dexter


2007

1:a Gold-Queens Okanagan  (22 + 53 + 60 + 14 min 58 EP) 207 poäng
äg. Åke Nilsson –  Domare Per-Arne Johansson

2:a Spakebols Dålly  (60 + 57 min 57 EP) 194 poäng
äg. Tommy Bucholtz –  Domare Bo Olofsson

3:a Rainstone Petite Utopie  (23 + 59 + 13 min 59 EP) 154 poäng
äg. Annicka Löfgren –  Domare Tom Rundgren

4:a Kärråsens Kezo  (60 + 35 min 59 EP) 154 poäng
äg. Anders Björklund –  Domare Hans Abrahamsson

5:a Mörka Skogs Håkan Johansson  (60 + 35 min 47 EP) 142 poäng
äg. Bengt-Åke Bylander –  Domare Kjell-Åke Frykholm

6:a Lovis  (55 + 12 + 10 min 52 EP) 129 poäng
äg. Thomas Svensson –  Domare Torbjörn Lenstad

Attack’s vandringspris för bästa lydnad gick till Rainstone Petite Utopie


2006

petitsmdrev2006

1:a Dianagårdens Valle 255 poäng
äg. Henrik Johnsson

2:a Dianagårdens Quaisa 215 poäng
äg. Lars Ivar Pettersson

3:a Slättås Acke- Bus 202 poäng
äg. Rune Karlsson

4:a Rainstone Petit Rocaille 186 poäng
äg. Karl- Jörgen Eliasson

5:a Väntans Ögonlock 177 poäng
äg. Erling Nilsson

6:a Frickens Lilla Bikke 173 poäng
äg. Dan Andersson

7:a Chaplin 161 poäng
äg. Conny Kvist

8:a Mossdalens Bamsiga Benji 149 poäng
äg. Kerstin Axelsson


2005

petitsmdrev2005

1:a Smålandsskogens Godzilla 233 poäng
äg. Jan-Erik & Marie Berglind

2:a Protyn’s Blixten 184 poäng
äg. Lars Nohrén

3:a Vilauddens Loke 179 poäng
äg. Carina & Anders Veen Huis

4:a Kärråsens Izac 166 poäng
äg. Per-Ola Hedlund

5:a Smebäckens Harlequin 107 poäng
äg. Eje Fridh

6:a Viltstigens Maja 105 poäng
äg. Jonatan Eriksson

7:a Rotvältans Ricco 85 poäng
äg. Kjell Jeppsson

8:a Mörka Skogs Agnes Carlsson 73 poäng
äg. Cecilia Von Braun